SIKÇA SORULAN SORULAN

Protez Birimleri
Protez Göz
Saydam Protez Merkezi'nde yer alan Protez Göz Kliniği , protez göz hastalarının tüm ihtiyaçlarını karşılar.
Protez Yüz
İlk Yüz Protez Kliniği ziyareti sırasında, her yüz hastası, yüz protezi tutma yönteminin veya yöntemlerin kombinasyonunun kendileri için en iyi olduğunu belirlemek için bireysel olarak değerlendirilir.
Protez Burun
Özel Saydam burun protezleri, yalnızca saydam protez merkezinde bulunan birkaç seçkin teknik ile tasarlanmıştır.
Protez Parmak
Saydam parmak protezleri; her birey için doğru uyum, doğruluk ve maksimum protez fonksiyonunu sağlamak için özel olarak tasarlanmıştır.
PROTEZ GÖZ HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

Protez göz nedir?

Tamamiyle estetik olarak düşünülen hastayı sosyal hayata adapte etmek adına yapılan bir işlemdir.Gözünü herhangi sebeple kaybetmiş hastalara uygulanan kozmetik bir ürüdür.Protez gözün görme fonksiyonuna faydası yoktur.
Saydam göz protez göz teknolojisi nedir?
Saydam göz protez göz teknolojisi, benzersiz ve tescilli göz protez üretim sürecimizi tanımlamaktadır. göz protezlerimizi bu kadar arzulanması olanağı kılan şey, şaşırtıcı ömür boyu doğal görünüm ve mevcut gözünün görünümüne çok yakından eşleme olanağıdır.
Protez hangi sıklıkla çıkartılıp temizlenmelidir?
Bu durum hastadan hastaya göre değişiklik göstermektedir.Hiç protezini çıkarmayan hastalarımız olduğu gibi her gün çıkartanlarda var.Biz 1-2 haftada bir bizim önerdiğimiz solüsyonlarla temizlenmesi gerektiğini önermekteyiz.
Niçin protezi temizleme ihtiyacı duyarız?
Zaman içerisinde protezin yüzeyi protein toplar. Birikmiş olan bu proteini 1-2 haftada bir dezenfekte etmek gerekmektedir. Temizliği yapılmayan protezler göz kapaklarına ve göz yuvasına zaman içerisinde zarar verebilir.Protezinizin her yıl cilalanması tavsiye edilir.
Protezin cilalanması niçin gereklidir?
Protezin rahat bir kullanım ve daha doğal bir görünüm sağlar. Protez cilalanırken yüzeyinde bulunan protein ve kurumuş çapak gibi bakteri oluşumuna sebep olan plaklar giderilir.
Proteziniz cilalanması gerektiğini nasıl anlarım?
Göz kapağınızdaki kaşıntı ve kızarıklıklar. aşırı derecede çapak artışı,batma yanma ve rahatsızlık hissi verir.Ayrıca protezin parlaklığını yitirmeside cilalanması gerektiğine bir işarettir.
Kişiye özel protez nedir?
Kişiye özel protezler hastanın göz yuvasından özel bir ölçü malzemesiyle ölçü alınarak yapılan protezlerdir. Saydam protez göz merkezinde kişiye özel protezler hastanın sağlam göz renginin aynısı olacak şekilde gözün irisi ve siklerası dikkat çekiçi üç boyutlu derinlik ile doldurulur doğal canlı doku boyamasıdır.Daha sonra canlı gözdeki damar yoğunluğuna göre protez damarlandırılır.Protezin ölçü kullanılarak hazırlanması,hastaların gözünde çapaklanma durumunu en az seviyeye çeker..Ayrıca yine ölçüye bağlı olarak göz yuvasının içinde bulunan kaslardaki bütün hareket proteze yansır ve göz kapağındaki kusurlar ortadan kalkar.Protez provalarında hastayla bakış açısı çalışıldığı için protez şaşı bakmaz. Daha önce protez kullanan bir hastanın, göz kapaklarında problem yoksa; ölçü ile imal edilen protezi kullanması için herhangi bir cerrahi mudahaleye ihtiyacı yoktur.
Hazır protez nedir?
Hastanın göz yuvasının ölçüsü alınmadan hazır kalıplar üzerinden imal edilen veya fabrikasyon olan protezlerdir. Hazır protezler cam , porselen ve akrilik olabilirler. Protezin her hastaya uyabilmesi için protezin arka kısmı boşaltılmış durumdadır. Bu tür protezler hastanın göz yuvasına tam oturmazlar. Hazır protezlerle hastanın göz yuvası arasında hava boşluğu bulunmaktadır. Bu durumdan dolayı hazır protezler hastanın göz yuvasındaki hareketi tam olarak yapamazlar.Hazır protezlerin arkasındaki hava boşluğuna gün içerisinde toz, göz yaşı, çapak birikmesine neden olur. Buda gün içerisinde hastanın gözünün aşırı çapaklanmasına yol açar.
Kişiye özel imal edilen protezin yapımında belirli adımlar nelerdir?
Randevular aşağıdaki prosedürlerde düzenlenmiştir:
 • 1) ilk değerlendirme
 • 2) izlenim kalıplama(genellikle değerlendirme ziyareti sırasında yapılır)
 • 3) protez modelinin iris ve sklera göz anatomisi tasarımı ile uydurulması
 • Yenilikçi saydam katmanlama işlemleri ve sanatsal el boyama tekniklerinden protez göz teknolojisi oluşturmak için kullanılan benzersiz çok adımlı süreçleri tasvir eder.
 • 4) tamamlanan protezin takılması
 • 5)Protezin yuvaya oturması durumunda değerlendirme için haftanın takibi randevusu.
  Bu randevuların tamamlanmasından sonra, göz yuvasının sağlığını izlemek ve protezin cilalanmasını sağlamak için takip randevuları gereklidir. Bu ziyaretler genellikle altı ayda yılda bir olmakla birlikte, sıklık hastya değişir.
 • Yenilikçi saydam katmanlama işlemleri ve sanatsal el boyama tekniklerinden protez göz teknolojisi oluşturmak için kullanılan benzersiz çok adımlı süreçleri tasvir eder.
  Göz protezinin provalarında ve kullanımında acı veya ağrı hissedecekmiyim?
  Protezin gerek hazırlanmasında gerekse kullanımında hastalar acı hissetmezler. Ayrıca protez göz kullanımınada kolayca alışabilinecektir.
  Protezi gece yatarken çıkartmak gerekir mi?
  Ölçüyle imal edilen protez hastaya hiçbir rahatsızlık vermiyeceğinden dolayı hastanın protezi gece yatarken çıkarması gerekmez.
  Ameliyattan ne kadar sonra protez göz yaptırabilirim?
  Doktorunuzun tavsiyesine bağlı olarak ortalama 4 ile 6 hafta arasında protez göz yaptırabilirsiniz. Protez göz kullanımı yalnızca estetik sebeplerden değil ; sağlık açısından da önem taşımaktadır. Ameliyattan sonra uzun süre protez kullanmayan hastalarda göz yuvasının kapanması , göz kapaklarında tembellik gibi problemler görülebilir. Protez göz istenildiği zaman çok rahat bir şekilde takılıp çıkartılabilinir. Protezi göz yuvasında tutan hastanın alt ve üst göz kapaklarıdır. Protezinizi sadece 1-2 haftada bir temizlik için gözünüzden çıkarınız. Protezi çıkaracağınız zaman ellerinizin temiz olmasına özen gösteriniz. Aksi taktirde göz yuvanızda iritasyona neden olabilirsiniz.
  Protezin takılması zor bir durum mu?
  Elinizle üst gözkapağınızı yukarı çekiniz, ardından protezi üst göz kapağınızın altına itiniz ve alt göz kapağınızı hafifçe aşağıya doğru çekerek (diğer elinizle) göz proteziniz göz yuvasına oturduğundan emin olun. Şayet gerek görürseniz bu işlemin ardından protezin üzerine parmağınızla hafifçe bastırarak protez gözün yerine oturuş şeklini kontrol edebilir ve aynı şekilde düzeltebilirsiniz. Protezin çıkartılması zor bir durum mu?
  Gözü yerinden çıkartmak için alt gözkapağınızı protezin alt kenarı görününceye kadar aşağı doğru bastırınız. kapağınızı işaret parmağınızla aşağıya doğru çekin, yukarı bakın ve parmağınızı kulağınıza doğru hafifçe kaydırın.Protez alt göz kapağınızın üstüne gelmiş durumdayken boşta kalan elinizle hafifçe protezi tutup göz yuvanızdan çıkarın.
  Protez nasıl temizlenmelidir?
  Zaman içerisinde protezin yüzeyi protein toplar. Birikmiş olan bu proteini 1-2 haftada yıkayarak dezenfekte etmekte gerekmektedir. Temizliği yapılmayan protezler göz kapaklarına ve göz yuvasına zaman içerisinde zarar verebilir. Protezi temizleme sıklığı için bir ayı geçmemesi tavsiye edilir. Elerinizi sabun ve ılık su ile yıkayınız. Ilık su ve bebek şampuanı ile protezinizi parmaklarınızla hafifçe ovalayarak varsa birikmiş olan proteinleri temizleyiniz. Önermiş olduğumuz temizleme solüsyonunda en 4 saat kalacak şekilde dezenfekte ediniz. Göz kapaklarınızda ve kirpiklerinizde birikmiş olan proteini ılık su ıle ıslatılmış bir havlu ile temizleyebilirsiniz. Bizim tavsiyemiz yılda bir protezinizi aldığınız yere götürüp cilasının yenilenmesini sağlamanızdır. Protez göz kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar :
 • 1.Protezinizi takıp çıkartırken ellerinizin her zaman temiz olduğundan emin olun.
 • 2.Protezinizi çok sık takıp çıkarmanız göz yuvanızda iritasyona ve çapaklanmanızın artmasına sebep olur. Protezinizi ocülaristin talimatları doğrultusunda takıp çıkartınız.
 • 3.Yüzünüzü yıkarken gözlerinizi kapatın ve parmaklarınızdan dış taraftan burnunuza doğru gözlerinizi yıkayın. Gözleriniz açık ve dış tarafa doğru yıkarsanız proteziniz göz yuvanızda dönebilir.
 • 4. Her gün uygulayacağınız kirpik şampuanıyla protezinizin daha konforlu olması hedeflenmektedir.
 • 5.İnsanlarla konuşurken başınızı veya bedeninizle o kişe dönerek konuşunuz.
 • 6. Protezinizi çıkarttığınız zaman kutusuna koyunuz.peçetede saklamak sizin veya başkaları tarafindan çöp sanılıp atılabilinir.
 • 7.Denize veya havuza girerken yüzücü gözlüğü kullanınız.

 • Göz protezini ne kadar süre kullanabilirim?
  Modern yapay "akrilik " gözler (eski cam gözlerin aksine) düzgün ve bakımı uzun yıllar sürer. Çoğu protez gözlemcisi, yetişkinler için her 5 yılda bir yedek protez gerektiğini bildirmektedir:
 • 1) Eskimiş akrilik genellikle görülemez ancak hastada kronik mukus deşarjı yapmaya başlar - kronik ekzudasyon olarak adlandırılır.
 • 2) Sürekli kulanıma bağlı atrofiye uğramış anatomik değişiklikler
 • 3) Büyümeye bağlı kemik gelişimi. Çocuklarda, büyüme ile orantılı kalmak için göz protezleri büyütülür veya sıklıkla değiştirilir.

 • Protez gözün cilalanması niçin gereklidir?
  Protezin cilalanması rahat bir kullanım ve daha doğal bir görünüm sağlar. Protez cilalanırken yüzeyinde bulunan protein ve kurumuş çapak gibi bakteri oluşumuna sebep olan plaklar giderilir. Protezinizin yılda bir cilalanması tavsiye edilir. Neden göz protezleri genellikle "Cam gözler" olarak adlandırılmaktadır? " Cam göz protezi", "cam protez" ve "cam göz", protez gözlerini tanımlamak için kullanılan daha eski terimlerdir. İkinci Dünya Savaşı'ndan önce göz protezleri aslında camdan yapılmıştır.
  Protez gözlerin geçmişi nedir?
  Yapay göz eski çağlardan beri uygulanmaktadır. İlk göz protezleri M.Ö. 5. yüzyılın başlarında Roma ve Mısır rahipleri tarafından yapıldı. O günlerde yapay gözler, bezin üzerine monte edilen boyalı kilden yapılmıştır ve prizin dışına takılmıştır. İlk soketli suni gözler için yüzyıllar geçti. İlk başta bunlar renkli emaye altıntan yapılmıştır. Daha sonra, on altıncı yüzyılın ilerleyen bölümlerinde Venedikliler yapay gözleri camdan çıkarmaya başladılar. Bu cam gözleri kullanmak çok rahatsıtz edici ve kırılgandı. Buna rağmen, Venedikliler onları yapmaya ve on sekizinci yüzyılın sonun kadar yöntemlerini gizli tutmaya devam ettiler. Bundan sonra, yapay göz merkezi bir süre Paris'e kaydı; Ancak on dokuzuncu yüzyılın ortalarına kadar, Alman cam üfleyiciler üstün teknikler geliştirmişler ve cam göz yapım merkezi, Almanya'ya taşımilardır. Kısa süre sonra, cam göz yapma ABD'de tanıtıldı. II. Dünya Savaşı sırasında cam protezlerde kullanılan ithal Alman camı bu ülkede kullanılamamıştı. Bu sıklığın bir sonucu olarak ABD Hükümeti, bir dizi Amerikan firmasıyla birlikte akrilik plastiklerden yapay gözler yapma tekniğini yaygınlaştırdı. Bu yöntemin popülerliği yıllar içinde artmaya devam etti ve bugün hemen hemen dünya Akrilikten yapılmış göz protezlerini kullanıyor Ürünleriniz ve hizmetleriniz Sağlık Sigortası kapsamında mıdır? Sigorta Şirketleri kapsam açısından büyük farklılıklar gösterir. Bazı şirket ve politikaları ürünlerimizi ve hizmetlerimizi beğeniyorlar. Yüz İyileştirme, göz protezleri, yüz protezleri ,burun, parmak ,kulak devlet ödeme programları kapsamında değildir
  Finansman temin ediyor musunuz?
  Kredi kartı memnuniyetle kabul ediyoruz. Satın alımı finanse etmenize yardımcı olmak için size bir proforma teklfi sunuyoruz.Taşradan yeşil kartlı gelen hastalarımızı Valiliklerimizle irtibata geçmeleri için teklif hazırlıyoruz.
  Protezlerin maliyetleri ne kadardır?
  Protezlerimiz ve teknolojilerimiz özel olarak tasarlanmıştır ve farklı seçenekler ve hizmetler mevcuttur, bu nedenle her hastanın maliyeti belirlemek için değerlendirilmesi gerekir.
  SAYDAM GÖZ
  • Saydam göz protez merkezi teknolojileri ile; protez gözleri,silikon yüz,parmak ve burun protezleri,protez restorasyonlarının planlanması,tasarımı ve oluşturulması için Ankara'da en önde gelen tesislerden biridir.
  • Saydam Göz Yapay Göz Kliniği ve Yüz Protez Merkezi Kliniğinde uzman ekibimize, Türkiyeden ve birçok yabancı ülkeden hasta alınır . Bu hastalar, yapılan ön muayenelerine göre yapay göz için 2 günlük, yapay yüz,yapay burun ve parmak için 1 hafta gibi sürelerde randevuları planlanır.
  • Sonuç olarak, Saydam göz protez merkezi personeli, bu en kapsamlı ve benzersiz hizmeti sunmak için anatomi, tıp ve biyomedikal bilimler ve sanatsal yeteneklerden eşit derecede yararlanmaktadır.
  İLETİŞİM
  Adnan Saygun Caddesi,Kat:3 No:8/7 Yenişehir Pazarı Yanı
  Sıhhiye/Ankara
  Pazartesi
  08:00 : 18:00
  Salı
  08:00 : 18:00
  Çarşamba
  08:00 : 18:00
  Perşembe
  08:00 : 18:00
  Cuma
  08:00 : 18:00
  Cumartesi
  08:00 : 18:00
  Pazar
  KAPALI
  BİZE MAİL YOLUYLA
  ULAŞIM İÇİN TIKLAYIN....

  © 2020 Gökhan Web Tasarım Bütün Hakları Saklıdır.